Радно вријеме: 10.00−17.00, радним данима

Булевар Станка Драгојевића бб

Подгорица, Црна Гора.

ОД ЈАВНОГ МЊЕЊА КА ФОРМИРАЊУ ДРУШТВЕНИХ ИНСТИТУЦИЈА

BIOS THEORETIKOS

Поштовани пријатељи, срдачно вас позивамо на дванаесту по реду

Интердисциплинарну трибину BIOS THEORETIKOS

(ур. Радомир Радевић и Милорад Дурутовић)

 

ЖЕЉКО ЛУЧИЋ

ОД ЈАВНОГ МЊЕЊА КА ФОРМИРАЊУ ДРУШТВЕНИХ ИНСТИТУЦИЈА

 

Петак, 23. фебруар 2018. године, у 19.00 сати. 

Књижара Матице српске, Римски трг 50/1, Подгорица

Добро дошли

БИОГРАФИЈА

Жељко Лучић рођен је 1987. године у Никшићу. 2014. године дипломирао на Филозофском факултету у Никшићу, на Студијском програму за социологију. Тренутно је студент мастер студија на Универзитету у Београду, Одељење за социологију. Учесник је више научних и стручних конференција, аутор је неколика научна чланка. Најужи предмет интересовања: општа социологија, економска социологија, теорија друштвеног/одрживог развоја, социологија комуникације.

РЕЗИМЕ

Излагање пружа преглед доминантних теоријских настојања да се дефинише појам јавно мњење; затим, опис релевантних друштвених околности које се узимају у обзир када се концептуализује и истражује јавно мњење. Након тога, говори се које су филозофске традиције у тумачењу јавног мњења постојале и који се модели јавног мњења, потекли од њих, данас доминантно користе (дискурзивни/рационални и модел спирала тишине), тесе наглашава које су сличности и разлике ових модела, али и како се они могу критиковати. На крају теоријског увода описује се како се формира јавно мњење и коначно како се истражује. Изложиће се и резултати истраживања који описују стање црногорског друштва у овом пољу.

Основна теза рада јесте да је у савременом контексту спремност појединаца на изношење мишљења о темама од јавног значаја предуслов грађења како друштва тако и државе, и, прије тога, формалних и неформалних институција – које ово двоје образује. Како је таква пракса условљена многим тзв. „тврдим варијблама“, које се у излагању настоје освијетлити и кроз примјере у домаћем контексту, посебан дио излагања посвећује се темама као што су: значај делиберације, партиципације и заинтересованост грађана за јавни интерес и обликовање институција (са проблемом консензуса и легитимитета); пост-социјалистичка трансформација у Црној Гори и пут настанка (нових!?) институција; формирање институција у контексту приватизације и (првобитне!?) акумулације капитала; неолиберални и еволуцијско-институционални приступ развоју. Та се питања испитују кроз структуралну укоријењеност институција, конкретно, у нашем друштвеном систему, а, с тим у вези, и односи повјерења, моћи и интереса великих група (класе, слојеви, елите) се отварају као питања која су социолошки најзанимљивија