- октобар 2017.
Промоција књиге ИШЧЕКИВАЊЕ АПСУРДА
Kњига мр Радоја Фемића ,,Ишчекивање апсурда − компаративни оглед: Самјуел Бекет, Миодраг Булатовић, Жарко Kоманин“, која је објављена у издању Ратковићевих вечери поезије из Бијелог Поља, представљена је у књижари Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, у Подгорици.
-У питању је аналитичко-синтетичка и компаративна анализа у чијем фокусу су три драмска књижевна текста Самјуела Бекета, Миодрага Булатовића и Жарка Kоманина у којима повлашћено мјесто припада књижевном лику Годоа. Тематско тежиште Фемићевог огледа усмјерено је према интертекстуалној вези коју је с Бекетовим дјелом остварила драма Миодрага Булатовића ,,Годо је дошао“, која је на извјестан начин понудила својеврсну одгонетку саме Бекетове упитаности. У хронолошком поретку, трећи у низу драмских текстова којим се аутор бави је драма ,,Годо је дошао по своје“ Жарка Kоманина – казао је мр Александар Ћуковић.
Он је додао да сам компаративни контекст није остварен искључиво на плану три конкретна књижевна текста, већ је у великој мјери освијетљен односом који се формира на релацији између двије књижевне традиције.
– Тако се стваралаштво двојице домаћих писаца поставља у шири, европски контекст, у коме је могуће уочити међусобну комуникацију која је и предмет Фемићевог дјела. Битан допринос ове књиге садржан је у томе што, без обзира на велики број радова посвећених тумачењу Бекетовог дјела, она освјетљава недовољно испитан феномен интертекстуалности који његова драма чини с драмама Булатовића и Kоманина, тако да ова компарација указује на природу, функцију и посљедице оствареног утицаја. Такође, Фемићев рад даје допринос и проучавању, рекли бисмо, запостављеног Kоманоновог дјела – казао је Ћуковић.
Преглед најупечатљивијих идејних струјања која су доминантно обликовала настанак и експанзију антидраме, оличене у стваралаштву Бекета, Булатовића и Kоманина, остварен је кроз осврт на најпознатија есејистичка и филозофска остварења Албера Kамија и Жан Пол Сартра, истакао је он. Тиме Фемић нарочито апострофира основне идејне узоре, иако би се на први поглед дало закључити да је посао ,,лак“ када нечија књижевност очигледно илуструје филозофску позицију.
Дио вечери који је подразумијевао разговор са аутором водио је мр Милорад Дурутовић који је честитао аутору Фемићу на прецизношћу којом нам је помогао да се суочимо са неухватљивим и контроверзним појмовима какви су апсурд и драма апсурда.
– Размишљање о апсурду и апсурдном у егзистенцији књижевности се не може ни заокружити нити уловити у дефинитиван оквир. Због таквих суштинских потешкоћа, аутор у овој књизи прави двије теоријске увертире. „Апсурд – безуспјешна потрага за смислом“ назив је другог поглавља у књизи у којем се испитују досадашњи покушаји да се улови смисао бесмисла. Једна врста апсурдности се сагледава кроз контекст Данила Хармса, друга кроз контекст филозофије егзистенцијализма Сартровог романа ,,Мучнина“, а трећа Kамија – појаснио је мр Дурутовић.
Он је додао да је методологија оно што Фемићево дјело такође чини изузетно квалитетним. На крају представљања књиге, публика је имала прилику да учествује у разговору са аутором и поставља питања, што је на моменте резултирало и веома бурном расправом.
Метафизички неспоразум
Говорећи о Андрићевој мисли, која представља мото књиге ,,Ишчекивање апсурда“ мр Радоје Фемић је рекао да је, упркос разнородним идејним традицијама, топос чекања слично конотиран.
– И код Андрића, баш као код драмских писаца којима се књига бави, ишчекивање условљава потчињеност књижевних ликова. Вријеме, које не доноси разрјешење егзистенцијалне енигме, потчињеност постепено трансформише у побуњеништво, које не резултује акцијом, већ отвара механизам цикличног смјењивања различитих емоционалних стања ликова, чинећи их конфузним – казао је он. Фемић се осврнуо и на сугестију модератора мр Милорада Дурутовића, који је потенцирао значај мишљења о апсурду Борислава Пекића.
– Без обзира на терминолошку и значењску дисперзивност коју апсурд иницира, његов разарајући утицај на ликове огледа се у болном спознању немогућности санирања метафизичког неспоразума, који човјеков положај у свијету чини трагикомичним. О томе убједљива умјетничка свједочења остављају управо аутори третирани у овој књизи – појаснио је Фемић.