Радно вријеме: 10.00−17.00, радним данима

Булевар Станка Драгојевића бб

Подгорица, Црна Гора.

ОДРЖАНО ВЕЧЕ НАГРАЂЕНИХ АУТОРА (Видео)

Програм Вече награђених аутора на којем су се публици представили аутори награђени на књижевном конкурсу Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори за објављивање најбољих прозних и пјесничких текстова на српском језику и ћирилици у 2021. години одржан је у књижари МС.

Публици су се представили аутори Милица Бакрач (драма у стиху Маштаније), Александар Никола Марић (збирка поезије Поменик Византинцима) и Илија Гајица (роман Загришћу облак), док је Бранка Селаковић (збирка прича Рез на ребру) била спријечена да дође.

На почетку вечери, награђеним ауторима додијељене су плакете, које им је уручила проф. др Јелица Стојановић, предсједница МС – Друштва чланова у Црној Гори. Такође, награђеним ауторима МС је објавила – штампала књиге. Подсјетимо, одлуку о најуспјешнијима донио је стручни жири у саставу др Јелена Газдић, др Радоје Фемић и мр Милорад Дурутовић.

Како је навела Газдић на конкурс за 2021. је приспјело 117 текстова. Одлука је донесена једногласно о првонаграђенима – Селаковић и Марићу, као и о препорукама за штампу рукописа Бакрач и Гајице. Она је прочитала и образложење жирија за сваки од награђених рукописа – књига.

ГАВРАНСКО ПУТЕШЕСТВИЈЕ ЈЕ МОЈ МАЛИ ПОКРЕТ ОТПОРА, НЕПРИСТАЈАЊЕ НА НАМЕТНУТО МИШЉЕЊЕ, УКИДАЊЕ РАЗУМА, СМЈЕШТАЊЕ ЧИТАВОГ СВИЈЕТА У ПРОТОКОЛЕ, КАРАНТИНЕ И ТРЖНЕ ЦЕНТРЕ – РЕКАО ЈЕ ГАЈИЦА ИЗМЕЂУ ОСТАЛОГ, ДОДАЈУЋИ ДА ЈЕ РОМАН ПИСАО ЗА ДЈЕЦУ У ЉУДИМА, ЖЕЛЕЋИ ДА УКАЖЕ НА ТОРТУРУ УНИФОРМНОСТИ, А КОЈА ЈЕ НЕДОПУСТИВА КАДА СУ У ПИТАЊУ ЉУДСКА ОСЈЕЋАЊА И МИШЉЕЊЕ
Представљајући се публици Гајица је навео да је кроз свој роман Загришћу облак, који је својеврсна посвета писцима његовог дјетињства, одао и посвету његовом одрастању, преласку из дјечачког у младићко, одрасло доба. Одрастање које је означила велика и неузвраћена љубав, а коју он описује као немогућу љубав гаврана заљубљеног у ластавицу.

– Гавранско путешествије је мој мали покрет отпора, непристајање на наметнуто мишљење, укидање разума, смјештање читавог свијета у протоколе, карантине и тржне центре – рекао је Гајица између осталог, додајући да је роман писао за дјецу у људима, желећи да укаже на тортуру униформности, а која је недопустива када су у питању људска осјећања и мишљење.

Бакрач је обраћајући се публици истакла да је Маштаније њен начин да дјеци, али и одраслима, приближи Његошев Горски вијенац.

– Сви ми дугујемо Горском вијенцу и Маштаније је мој мали допринос том великом књижевном дјелу – навела је Бакрач између осталог.

Марић је обраћајући се присутнима истакао значај дјеловања Матице српске на свим просторима гдје се говори српским језиком.

Потом су о награђеним остварењима говорили Фемић и Дурутовић, али сада не као чланови жирија, већ књижевни критичари, пруживши публици могући кључ за читање и вредновање ових књига.

Вече је водио Александар Вуковић.

Извор: Ж.Ј./Дан