Радно вријеме: 10.00−17.00, радним данима

Булевар Станка Драгојевића бб

Подгорица, Црна Гора.

Одржано представљање књиге „Небеско наречје“ аутора др Душка Бабића

Синоћ је у просторијама Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори уприличена промоције књиге Небеско наречје: књига о Његошу др Душка Бабића. Поред аутора, на представљању су говорили проф. др Лидија Томић и проф. др Драго Перовић, а модератор вечери је била Марија Јелић.

Говорећи о Бабићевој књизи проф. др Лидија Томић је истакла да „аутор сагледава Његоша у односу на три перспективе његовог стваралаштва: личне, националне и општељудске“.

„Појам нације код Његоша подразумијева заједништво више духовног него свјетовног карактера или колективитет чије се утемељење у свести његових чланова смешта у сферу трансцеденције. Бабић, с тим у вези, поентира суштину Његошевог мистичног одређења родољубља констатацијом да њим човек надраста своју биједну судбину, али и разумско-лигичке моћи сазнавања света, себе и Бога. Уз напомену да Његош нигдје у својим радовима није употребио реч нација, Бабић констатује да се идеја нације остварује у Његошевом националном осјећању и разумијевању националне историје, митологије, судбине, идентитета народа. Стога је природан и тачан Бабићев закључак да само у контектсу националне свијести из које Његош пјева, могуће је растајнити тајну његове поетске снаге и мјеста у колективном бићу српског народа“, навела је проф. Томић.

Проф. др Драго Перовић је истакао да је овдје ријеч о „књизи произашлој из послушања према дјелу вјечно отвореном за нас“.

„Његошева снага, по Бабићу, избија онда када он пјеснички надилази епско хришћанство, када га узвисује и светом осветом иницира да освета јесте дјело Светог Духа, слободе која долази Христа ради, а не неког лично-осветничког самољубља, стремљења или принципа. Читави свој владичанско-владалачки живот Његош је посветио борби против тог човјека недостојног жељења освете. Само у том распону освета Косова има свој смисао. Иако је светост она по којој се Владика равна, историјске, владарске прилике га наводе да изнад рода стави једино Бога, а сам род, освјештан правом вјером, изнад уобичајеног схватања вјере. Поробљени род, религијски трострук, још увијек се тада, мимо османске империје, макар у сусрету са владиком, држи свог темељног националног одређења. Али тај темељ и тај примат постоји само тамо гдје, хришћански и просветитељски, идеја Владичине човјечности, нама својствене христоликости, одређује ужу
Владареву националну оријентацију“, казао је проф. Перовић.

Др Душко Бабић се захвалио Матици српској – Друштву чланова у Црној Гори што је објавила његову књигу, као и говорницима на представљању.

„Књигу о Његошу је настајала готово тридесет година. Када видите тај распон, може се рећи, да у овој књизи нијесу само моја знања настајала као резултат Његошевих дјела и читања студија о њему, већ и она која су се развила као производ животног искуства. Док сам склапао ову књигу настојао сам да ’испеглам’ оно што је настајало у млађим годинама, да повежем са овим што је настајало у зрелијем периоду, да уклоним нека преклапања и понављања, да направим неке повезнице, да напишем још два нова текста и да тако склопим ову графички лијепу и елегантно дизајнирану књигу“, истакао је аутор.

Књигу можете набавити у просторијама Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори у Никшићу на адреси Његошева 20 (Робна кућа „Никшићанка“).