Радно вријеме: 10.00−17.00, радним данима

Булевар Станка Драгојевића бб

Подгорица, Црна Гора.

Протојереј др Владимир Коцвар одржао предавање у Матици српској – Друштву чланова у Црној Гори

У четвртак, 13. фебруара, протојереј др Владимир Коцвар, редовни професор Православног богословског факултета Универзитета у Прешову, одржао је предавање на тему: Православна црква у Словачкој – Словенско културно и духовно насљеђе. Модератор вечери био је мр Александар Вујовић, професор Цетињске богословије.

Говорећи о развоју православне цркве на тлу Словачке протојереј др Владимир Коцвар је подсјетио на Свету браћу Кирила и Методија и њихову мисију у оквиру које су 863. године обишли и дјелове територија данашње Словачке. Како је истакао, важан тренутак у црквеној и општој историји словачке представља 1646. година:

„Тада се десио један догађај који се назива Ужгородска унија приликом којег су шездесет и три православна свештеника потписала унију са Римом. Ми имамо само неке трагове на основу којих можемо нешто да реконструишемо у домену тога каква је била историја, а овај податак свједочи да су још тада били православни у Словачкој“.

„Половином ХIХ вијека, у склопу ширих тенденцијса сличног карактера у Европи тада, почиње и у Словачкој да се развија идеја панславизма. Народи се окрећу промишљању о себи, у нашим случајевима идеји да су Словени. Рецимо, тада имамо забиљежено да је у Прагу била служена православна литургија. Тешко је ограничити се само на Словачку у том периоду, али оно што је за нас значајно јесте да падом Аустроугарске 1918. године и формирањем Чехословачке, у словачком дијелу се постепено артикулише такозвани повратак унијата у православље. Исте процесе имамо и у поткарпатској Русији“, казао је предавач.

Предавач је поменуо и улогу српских епископа у тим процесима која је, према његовим ријечима, била изузетно значајна.

„Српска православна црква је баш у то вријеме послала своје, можемо рећи, најугледније епископе да помажу повратак унијата у православље“.

Након Другог свјетског рата православна црква у Словачкој је била под јуриздикцијом Руске православне цркве, а након тога добија аутокефалију.

„Данас Словачка православна црква има четири епархије, са око сто десет свештеника и ђакона, више од 150 парохија, Православни богословски факултет у Прешову гдје има највише православних, а православље се, такође, полако враћа и у западни дио Словачке“, истакао је протојереј др Владимир Коцвар.

У наставку предавања он је представио рад Православног богословског факултета у Прешеву који постоји у оквиру Универзитета у Прешовуса око двије стотине студенета који су углавном Словаци, Чеси, Украјинци, Пољаци, Румуни и Срби.

Вече је приведено крају питањима из публике.