Критеријуми којима се руководило Руководство Црногорске академије наука и умјетности за именовање чланова Редакције Енциклопедије Црне Горе најмање су били академскиог и научног карактера. Са персоналним саставом Редакције који је недавно обзнањен у медијима, објелодањени су, како одсуство ваљаних критеријума тако и племенитих мотива код новог Руководства за такав избор чланова. Чланови Редакције познати су у јавној сфери као експоненти идеолошке позиције наглашено нетрпељиве према грађанима Црне Горе из српскојезичког културолошког миљеа, од чега поједини нису успјели да поштеде чак ни своју научну дјелатност, оптерећујући је властитим националним, политичким и идеолошким страстима и предрасудама. Опредјељење Руководства ЦАНУ за једнострано профилисану и идеологизовану Редакцију доводи у питање научну објективност и чињеничку истинитост идентитетских одредница у будућој Енциклопедији и додатно појачава неповјерење у установу чији су кредибилитет, јавни значај и друштвена улога одавно упитни. Упадљиво одсуство угледних чланова српске научне и академске заједнице из састава Редакције Енциклопедије, нажалост, није изузетак већ правило којим се годинама руководе руководства ЦАНУ.
Са жаљењем, али не и са изненађењем констатујемо да ту неславну традицију наставља и ново руководство ЦАНУ, на челу са новим предсједником проф. др Љубишом Станковићем, који очигледно нијесу имали ни интелектуалну, духовну и моралну снагу, нити вољу, жељу и храброст да раскину са једноумљем и политизацијом државне институције која би у подјелама растрзаном црногорском друштву, након вишедеценијског аутократског режима, требала да се консолидује, раскине са праксом деградирања науке као слушкиње политике и идентитетског инжењеринга, и тако завриједи највећи углед, поштовање и ауторитет.
Због наведених околности које су узбуркале “политички неподобан” дио академске заједнице и шире јавности, Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори, позива руководство Црногорске академије наука и умјетности на благоразумност и колегијалност, на свијест и савјест, прије него што се упусте у четворогодишњи пројекат израде Енциклопедије која неће бити ни оно што јој знаменује име, enkykleos paideia, а ни мјеродаван и обухватан извор основних знања о Црној Гори, светосавској и његошевској, заједничкој.