10−13. мај 2015. Године /Извор: Дан, Вијести
У дому „Светог Василија Острошког“ у Никшићу отворена је изложба о Бориславу Пекићу. После Подгорице и Берана ова изложба Библиотеке града Београда наставља гостовање по Црној Гори поводом обележавања 85 година од рођења знаменитог писца. У присуству бројних посјетилаца, Пекићевих поштовалаца и породице Пекић изложбу је, уз поздравну ријеч предсjедника Матице српске у Црној Гори доц. др Драга Перовића, отворила аутор изложбе Олга Красић Марјановић. Текст Пекићевог говора који је одржао на Цетињу приликом додјеле Његошеве награде прочитала је његова ћерка Александра Пекић.
У склопу овог програма проф. др Богољуб Шијаковић одржао је предавања под називом „Страст за истином: о по-етици Борислава Пекића“.
Моралност је главна Пекићева одлика и према ријечима Шијаковића то је био и његов животни пут.
- За њега је морал био начин постојања, живљења и све животне одговоре имао је у сфери моралитета. Оно што је у сфери морала заступао тако је живио и доказао да се морал не доказује теоријама већ дјелима, да се моралне норме не уводе, већ их затичемо“, казао је Шијаковић.
Два дана раније Александра Пекић била је гост Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори у оквиру Трибине којом руководи доц. др Горан Радоњић. Она је са професором Радоњићем учествовала у разговору под називом „Борислав Пекић: личност, дјело, оставштина“.
- Имао је невјероватну моралну чврстину, осјећање за правду и, изван свега био је бескомпромисни отац, супруг и пријатељ. Бранио је своје, без обзира да ли је то било згодно или није, у вријеме када се за такве ствари ишло у затвор. На сваку неправду је реаговао, без обзира какве посљедице слиједе, казала је Пекићева кћерка која је, када је прије шест година из Лондона дошла у Београд, поставила себи задатак да објави цјелокупни очев опу
У дводневном програму Александра Пекић је са члановима Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори посјетила очев завичај у шавничком крају.
Дводневна манифестација посвећена књижевнику Бориславу Пекићу завршена је посјетом учесника комплексу Вуковог споменика у шавничком селу Петњица, гдје је предавање о једном од водећих српских писца 20. вијека одржала проф. др Лидија Томић.
Пекићево поријекло, казала је она, јесте у Дробњацима и он има јасну свијест о томе, али о свом идентитету. У писму упућеном Бориславу Михајловићу Михизу Пекић је написао да је „српски писац из Црне Горе” и надаље, „писац који је левом у ципелу обувеном ногом прекорачио Дунав, а десном у белим чарапама сишао с брда, поштовалац Запада и његове традиције а син Евроазије, демократа по опредељењу а социјалдемократа по дужности, архивар-историчар по страсти а књижевник по потреби, хладнокрван по понашању а хистерик у мишљењу”, с високом мјером „буржоаског менталитета” у свом понашању и опхођењу.
- Идући за њим, данас се враћамо у завичај његовог оца Воја, којег су 1941, као „начелника Управног ођељења бивше бановине”, италијанске власти протјерале из Црне Горе. С искуством прогнаника, Пекићи су се нашли у Бановишту, у јужном Банату, до 1945. године, када су се преселили у Београд. Њихов одлазак је био посљедица протјеривања, као што је Пекићев одлазак у Лондон, био његов избор. И у затвору, Пекић је бирао слободу, јер је увијек имао „властити круг” из кога је изведен у затвор, и „круг”, који је и у затвору, „остао… чврстом основом осјећања неповредивости, па, вјерујем, и стварног отпора који сам пружао”, навела је проф. др Томић.
Двадесети вијек је за Пекића био „стољеће идеолошког и физичког насиља”, а, казала је она, раније доба, на примјер „унутрашњи живот Византије”, „епизода универзалних подударности једне затворене људске историје”. Између Лондона и Београда, Београда и Лондона, и шире, истакла је проф. др Томић, остварила се књижевност коју схвата „више спиритистички него историографски”, када каже: „Оживљавање историје дјело је Магије, није Науке. Факта су шминка. Шминка лице чини видљивим, али га не ствара. Ако писац не посједује лозинку васкрсења, оно „Устани и ходи!” произвешће анимирани, а не прави живот, лешину која се креће, но не живи. Личиће то на прошлост, али прошлости неће бити”.
- Пекић је изабрао књижевност да буде „медијум” егзистенцијалног искуства, а књижевност Пекића да обједини дух литературе и дух бића у времену, због чега његов повратак прошлости увијек значи поглед у будућност. У тој мјери не можемо судити о Пекићу одвојено, у свом и другом времену, осим на цјеловит начин који подразумијева текстуалност као мјеру постојања. Стога, мјесто Борислава Пекића је у врховима српске књижевности и традицији писаца, чије дјело, именом „велике литературе”, садржи вриједност „огромног значаја” које се мјери „оним степеном страсти и одушевљења које је дјело у стању да изазове код читалаца књиге”. Углед Борислава Пекића почива и на „упливу” које књижевно дјело може да има на читаоца. Мисао Пола Валерија о томе да добра књига у будућности може постати „света књига” потврђује и примјер Пекићевих дјела која све више постају „књиге сутрашњице”, казала је између осталог проф. др Томић.
Дане посвећене Пекићу организовали су Матица српска − Друштво чланова у Црној Гори, Амбасада Републике Србије, Студијски програм за српски језик и јужнословенске књижевности Филозофског факултета у Никшићу, а у посјети комплексу Вуковог споменика имали су подршку и шавничког Центра за културу.