- фебруар 2017.
Предсједник Образовног истраживачког друштва „Михајло Пупин” Александра Нинковић Ташић одржала је предавање које је било изузетно посјећено на тему „Божанско надахнуће историје српске науке − Пупин, Тесла, Миланковић” у књижари Матице српске у Подгорици.
Приређујући изложбу о ова три велика ума српске и свјетске науке, А. Н. Ташић показује колико су они, дјелујући као појединци, себе стављали на трон одбране и просперитета своје домовине, свог народа и имена. Поред чојства, ова три великана имала су још једну заједничку ствар − пјесму о Марку Kраљевићу и Муси Kесеџији, које су им увијек сузе изазивале, казала је Ташић.
Она је нашој публици открила многе непознате чињенице о генијалним научницима.
- Оно што чува од заборава јесте и чојство Николе Тесле, које се огледа у његовом првом и једином доласку у Београд, када, како је забиљежено, моли студенте да се баве науком за славу свог народа и Српства. Тада упознаје Јована Јовановића Змаја и преводи његове родољубиве пјесме. Он своју збирку преведену започиње стиховима `Тешко да постоји народ који је више страдао од српског народа те смо и морали постати народ пјесника и мислилаца` − навела је Ташић и подсјетила да је дошла до податка да у збирци из Kонгресне библиотеке можемо наћи само двије преведене пјесме.
Никола Тесла пупиновски мапира духовну мапу српског народа изражавајући љубав и наду, а усред те слике окреће се Црној Гори и пита своје Американце знате ли шта значи Црна Гора одакле су полетјели највећи српски јунаци и наставља да пише о томе – казала је Ташић.
- „Ако може мека трава наудити твојим стопалима, онда ваљда рђав човјек може часном човјеку наудити”, говорио је Пупин о неправди која је пратила њега и Теслу, а о којој је писала штампа њиховог времема.
Ни чојство Миланковића се не доводи у питање, ако знамо да се одрекао комфора, велике плате и посла у Бечу да би предавао студентима у Београду. Он је проглашен једним од 15 највећих научника свих времена – казала је Нинковић Ташић.