- новембар 2017.
Студијски програм за српски језик и јужнословенске књижевности никшићког Филолошког факултета, Амбасада Србије и Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори, организовали су вече са проф. др Јованом Делићем у књижари Матице у Подгорици.
Делић је говорио о Милутину Бојићу, Вуку Kараџићу, Његошу, пројектима на којима је радио, али и онима који га тек чекају, све кроз разговор који је водио доц. др Горан Радоњић.
Делић, један од најбољих познавалаца савремене српске књижевнсоти истакао је да је ово година необичних и разноврсних јубилеја, те да их само Бојић има два. Kако је подсјетио професор Бојић је живио само 25 година, а написао је чак 124 позоришне рецензије.
„Рођен је кад и Иво Андрић. Е, сада замислите да је Андрић умро кад и Бојић, да ли би од њега ишта остало? Бојић је био невјероватан човјек”, казао је Делић.
Делић је истакао да Вук Kараџић није био човјек прекида са традицијом.
– Наравно, морао промијенити нешто. У Њемачкој сам схватио да тај човјек има дубоку свијест о традицији. Вук Kараџић је невјероватна свјетска појава. Kод нас је представљен као хајдук, сељак, сакат човјек… Али, он је неко ко страшно држи до свог идентитета, а истовремено је свјетски човјек – појаснио је Делић и додао да је Kараџић увијек био уз најутицајније људе свога времена.
– Имао је особине које наш човјек нема, имао је упорност и ништа га није могло омести. Свјетски је гледао на ствари. Имао је најбоље учитеље око себе. Вуков Рјечник је најзначајнија српска књига у новијој историји. Он се чита постмодернистички, али и као књижевно дјело. То је прича о самом народу – појашњава Делић.
Професор Делић је нагласио да „спољни фактор не може развалити српски језик”, те да се онима који су се „бацили на Вука” све враћа.
– Вука, Андрића и Његоша увијек заједно нападају. То је знак и то није случајно. То је семиотички јасно. Андрић из традиције бира кључну двојицу – Вука и Његоша. Он је читав свој живот њима био опсједнут. Он је изабрао два ослонца из традиције и то је постала његова традиција. Он се тим избором на вијек вјекова опредијелио за српску традицију. Савршено је јасно да је он сам одредио гдје припада. То је ствар његовог избора – казао је, између осталог, Делић.
„Андрић у Његошу гледа највећег националног пјесника чији је сваки стих достојан Шекспира”, закључио је Делић и нагласио да је основ Андрићеве поетике есеј, и да је ријеч о врхунској интелектуалној прози.
Проф. Делић је на Филолошком факултету у Никшићу, у склопу истог програма, одржао предавање под називом „Три традицијска стуба: Његош, Вук, Андрићˮ. Предавање је одржано у Свечаној сали 16. новембра 2017. Разговор с проф. Делићем водио је доц. др Горан Радоњић. Након предавања Делић је одговарао на питања студената и професора са Студијског програма за српски језик и јужнословенске књижевности.