Књига „Златни човјек: приче испред сеоске продавнице“ (Матица српска – Друштво чланова у Црној Гори), аутора Јанка Јелића, добитник је награде за најбољу књигу сатире на српском језику „Радоје Домановић“.
Награда је додијељена и Милану Р. Симићу за књигу афоризама „Жуљ на жуљ“, као и Јеремији Лазаревићу за књигу поезије „Филозофија“.
Одлуку је донио жири у саставу: Радомир Андрић (предсједник), Милован Витезовић, Петар Жебељан, Слађана Митровић, Радослав Тилгер, Александар Чотрић и Бојан Љубеновић.
Награду „Радоје Домановић“, коју додјељује за укупан допринос српској сатири, припала је професору Павлу Ковачевићу и Сави Мартиновићу.
Признање „Екселенција сатире“, које жири додељује најбољим страним сатиричарима, припала је Љубомиру Фелдеку из Братиславе, Михаилу Вешиму из Софије и Владиславу Влаховићу из Подгорице.
За теоријски допринос сатири награђен је Витомир Теофиловић (1943) за књигу „Есеји о афоризмима о романима о песмама“, коју је жири оцијенио као књижевни подвиг, капитално издање и енциклопедију српске сатире, посебно афористике.
Награда „Радоје Домановић“, најзначајније признање Србији за сатирично стваралаштво, добитницима ће бити уручена на свечаности 19. фебруара у Удружењу књижевника Србије у Београду.
***
Књига „Златни човјек: приче испред сеоске продавнице” објављена је 2016. године у издању Матице српске – Друштва чланова у Црној Гори, што је досад трећа књига Јанка Јелића, којом аутор потврђује да запажен успјех његових досадашњих књига, као и радова објављених у књижевној периодици, није био случајан.
Судећи по поговору књиге, који потписује Јелица Стојановић, професор Филолошког факултета у Никшићу, књига „Златни човјек” је остварење високе наративне вриједности, али књига уникатних језичких могућности, архетипских и митопоетских дубина, али и хумор и сатире по којима је Јелић увелико познат. Јелићеве приче су, запажа Јелице Стојановић, „испричане занимљиво, лако, неусиљено, животно, непосредно, са оригиналним, изворним хумором… Парадоксалност ситуација у које упадају ликови, некда вођени намјером, некада без икаквог свог видљивог учешћа, иронија и сарказам који се на то надограђују, стварају здрав и једар хумор“.
Ријечима Милорада Дурутовића „Јелићева књига представља својеврсни каталог јунака чији се узор може тражити у нашем усменом, фолклорном, насљеђу, али и у токовима најбоље европске књижевености од Сервантеса до Дина Буцатија и Бруна Шулца. Јанко Јелић, попут Сервантеса, суманутост својих јунака обликује, заправо, као наративну маску, или као донкихотовско копље којим пробада наказне вјетрењаче савременог свијета. У жанровском и идејном смислу Јелић је још ближи Буцатијевој књизи Продавница тајни, па и Шулцовој Продавници циметове боје. Уосталом, можда нас метафора продавнице дате у насловима и Јелићеве, и Шулцове, и Буцатијеве књиге позива на опрез: јер није ли овај свијет постао само једна огромна продавница“.