- август 2017.
На Тргу од ћирилице представљена књига Златни човјек: приче испред сеоске продавнице, аутора Јанка Јелића, о којој су говорили мр Гордана Крцуновић и мр Милорад Дурутовић.
Дурутовић је нагласио да Јелићева књига представља политичку сатиру, али да аутор залази и у разноврсне моделе иронизовања мана савременог човјека, поготово када је ријеч о политичком идолопоклонству.
- Смисао карневала је у детронизовању владара, али се за Јелићеву књигу прије може рећи да је антикарневалска, јер говори о свијету у којем није могуће извршити детронизацију владара, премијера, одборника и других чиновника.
Мр Kрцуновић је казала да као што је трг амбијентални простор да се прича догоди, те да Јелићева књига представља својеврсну апологију приче, али и трга који у књизи симболизује испуцали плочник испред сеоске продавнице.
- Јелићева продавница је симбол потрошачке културе која је измијенила сеоски амбијент, па су и приче које се причају испред сеоске продавнице претрпјеле промјену. Јелићеве приче говоре о нама, о савременом сељаку и грађанину који су постали таоци неискрених прича. О човјеку отуђеном од прошлости чија је егзистенција у свијету изгубила епску димензију и као такав постао агорафобичан, дезорјентисан, невољан и неспособан да разликује истину од лажи, сан од јаве и фикцију од стварности, казала је Kрцуновић.
Она је још додала да опредијелити се за приповиједање у времену у коме је ова врста умјетности у нестајању, јесте врста храбрости, јер од умјетника захтијева ангажованост у животу, а његово искуство постаје медијум тужних искустава и догађаја. Посао приповједача је утолико тежи, како је истакла, јер приповједач постаје свједок лажних прича. Она је поручила, да је Јелићева књига посљедњи отпор умјетности приповиједања.